×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1402/03/10 - 14:26
  • بازدید : 32
  • تعداد بازدیدکننده : 32
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
روز جهانی محیط زیست با شعار راه حل هایی برای آلودگی پلاستیک

روز جهانی محیط زیست ۱۴۰۲ مصادف با دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ و ۵ ژوئن ۲۰۲۳ است.

 

روز جهانی محیط زیست ۱۴۰۲ مصادف با دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ و ۵ ژوئن ۲۰۲۳ است.

 

در سال 1972 مجمع عمومی سازمان ملل روز 5 ژوئن را به عنوان روز جهانی محیط زیست (WED) نامگذاری کرد. اولین جشن، تحت شعار "تنها یک زمین" در سال 1973 برگزار شد. در سال های بعد، WED به عنوان یک پلت فرم برای افزایش آگاهی در مورد مشکلات محیط زیست مانند آلودگی هوا، آلودگی پلاستیک، تجارت غیرقانونی حیات وحش، پایدار توسعه یافت. مصرف، افزایش سطح دریا و امنیت غذایی و غیره. علاوه بر این، WED به ایجاد تغییر در الگوهای مصرف و سیاست های زیست محیطی ملی و بین المللی کمک می کند.

 

شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2023: راه حل هایی برای آلودگی پلاستیک

 

امسال پنجاهمین سالگرد روز جهانی محیط زیست است که با استفاده از هشتگ و شعار BeatPlasticPollution#  بر راهکارهایی برای مقابله با آلودگی پلاستیک تمرکز دارد.

سالانه بیش از 430 میلیون تن پلاستیک در سراسر جهان تولید می شود که نیمی از آن فقط برای یک بار استفاده طراحی شده است. از این مقدار کمتر از 10 درصد بازیافت می شود. تخمین زده می شود که سالانه 19 تا 23 میلیون تن به دریاچه ها، رودخانه ها و دریاها می رسد. میکروپلاستیک ها - ذرات ریز پلاستیکی تا قطر 5 میلی متر - به غذا، آب و هوا راه پیدا می کنند. تخمین زده می شود که هر فرد در این سیاره بیش از 50000 ذره پلاستیکی در سال مصرف می کند - و اگر استنشاق در نظر گرفته شود، بسیار بیشتر است. پلاستیک یکبار مصرف دور ریخته شده یا سوخته به سلامت انسان و تنوع زیستی آسیب می رساند و هر اکوسیستم را از قله کوه تا کف اقیانوس آلوده می کند.

با علم و راه حل های موجود برای مقابله با این مشکل، دولت ها، شرکت ها و سایر ذینفعان باید اقدامات خود را برای حل این بحران افزایش داده و سرعت بخشند. این امر بر اهمیت این روز جهانی محیط زیست در بسیج اقدامات متحول کننده از هر گوشه جهان تأکید می کند.

هر سال، روز جهانی محیط زیست توسط کشور دیگری میزبانی می شود که در آن جشن های رسمی برگزار می شود. کشور میزبان برای سال 2023 ساحل عاج است. ساحل عاج استفاده از کیسه های پلاستیکی را از سال 2014 ممنوع کرده است و از تغییر به بسته بندی های قابل استفاده مجدد حمایت می کند. بزرگ‌ترین شهر کشور، ابیجان، همچنین به مرکزی برای استارت‌آپ‌هایی تبدیل شده است که به دنبال غلبه بر آلودگی پلاستیکی هستند.

  • گروه خبری : آرشیو رویدادها
  • گروه خبری : 127393
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب